510b10cd11153.jpg
ŠUMAVA – 2.- 7. 10. 15

Shodou několika okolností se naše letošní dovolená, původně plánovaná, objednaná i zaplacená jako červencová, posunula na tento podzimní termín. Jak my, tak všichni, kteří věděli že jedeme na drsnou Šumavu v tomto termínu, jsme mysleli jen na to, jak se budeme naplánovanými trasami brodit sněhem s omrzlinami na rukou i nohou. Proč taky ne, když na Kvildě mrzlo už i v tom červenci???
Ale jak se nakonec ukázalo, tento podzimní termín ukázal ten nejkrásnější podzim na Šumavě, jaký jsme si jen mohli přát.

Den 1.
Za krásného rána jsme vyrazili po naší krásné dálnici směrem na západ a doufali jsme, že se na jejich nepatrných nerovnostech náš 15ti letý veteránek nerozpadne. U Humpolce jsme se s ní se slzami( štěstí) v očích rozloučili a už pelášili po silnicích různých tříd směr Zadov. Nejsem zastánce navigací, raději si užívám dobrodružství s mapou na klíně, trasu jsem měla naplánovanou krásnou jihočeskou krajinou, mnohdy po silnicích tak na jedno auto, které využívají místní cestou na pole. Ale ta nádhera kolem!!!
První příležitost si cestou něco vyfotit byl hrad Kámen z 13. stol., kolem kterého jsme projížděli…ale tím to i skončilo, protože byl zavřený.
Šumava 0011 hrad Kámen.jpg
Kousek za Táborem nás u silnice zaujala cedule upozorňující na řetězový most Stádlec, mrkli jsme na sebe, prudce zabočili doleva a jeli ho hledat…asi 7 km od naší trasy, hrbatou úzkou cestou prudce se v serpentinách svažující někam hodně dolů. Když už jsme to chtěli vzdát, najednou byl tam v celé své kráse! Visutý řetězový most u obce Stádlec je jedním z posledních řetězových mostů ve střední Evropě postaveným v empírovém slohu v polovině 19. století. Původně spojoval břehy Vltavy nedaleko, pak ale byl rozebrán a postaven na nynější místo a překlenuje Lužnici. Když jsme se tohoto klidného místa nabažili, vydali jsme se dál…
most stádlec1.jpg
Stádlec1.jpg
Stádlec111.jpg
…další, tentokrát naplánovaná zastávka byla v centru Písku, chtěla jsem vidět
nejstarší dochovaný most v ČR (13. stol.) a podle některých názorů dokonce nejstarší most střední Evropy. Historické centrum Písku je nádherné, ve venkovní kavárně na náměstí jsme nasáli atmosféru a vydali se opět po venkovských cestách( no řekněte, znáte někdo krásné prostředí kolem obcí Račov, nebo Putkov???
Písek1.jpg
Písek2.jpg
Písek 3.jpg
písek4.jpg
Do hotelu Zadov ( doporučuji) jsme dorazili krátce před večeří, ještě jsme stihli krátkou procházku na vrchol sjezdovky s bývalým skokanským můstkem, nyní je z něj rozhledna( mimo sezonu otevřená jen někdy), ale rozhled do okolí byl i tak úžasný.
Hotel Zadov.jpg
Zadov rozhledna.jpg
Za výhled z hotelu jsme si připlatili, ale nikdy toho nebudu litovat, protože hned první ráno jsem viděla to, co jsem asi nikdy z postele neviděla…a to…
Šumava 1071.jpg
Den 2.
…východ slunce…a to díky roční době bez nařizování budíku. Po snídani jsme vyrazili přes úžasné místo Filipovou huť a Modravu do Srní, odkud jsme vycházeli na trasu kolem řeky Vydry. Vydra je opravdu unikátní svými velkými balvany, turistů bylo méně než fotografů , je tam zakázaná jízda na kolech, dva cyklisty jsme ale potkali. Pivní občerstvení( připravte si ale hodně peněz ), jsme si dali v jedinečné Turnerově chatě, která je jediná veřejně přístupná chata v I. zóně národního parku a v nezměněné podobě zde stojí 80 let. Máte-li alergii na kočičí chlupy, dovnitř nechoďte…milujete- li kočky, jen dále, užijete si to . No a venku vás váš nos spolehlivě dovede k výběhu vydry Vydrýska . Po přejití Klostermannova mostu (postaven zde v roce 2012) na druhý břeh jsme se pak od vody odpoutali a lesy a loukami se vraceli do Srní z druhé strany. Cestou zpátky jsme se zastavili na kafíčko na Horské kvildě( ano, tam, kde o pár dní na to uhodily -12°C mrazy) a užili jsme si to tam .
Filipova huť.jpg
Kopie - Vydra.jpg
Vydra11.jpg
Šumava 1241.jpg
Klostermannův most.jpg
Turnerova chata.jpg
Šumava 1591.jpg
kostel v Srní.jpg
Šumava 1841.jpg
Šumava 3221.jpg
Horská Kvilda1.jpg
Den 3.
Opět otřepaná ranní scenerie, jeden z nudných východů slunce…a po snídani hurá do Prášil, obce vzniklé v 18. stol., která co do rozlohy( 112,28 km2) je největší v ČR, ale není městem. Svého času celé území patřilo do vojenského výcvikového prostoru a za komunismu tam byl turistům vstup zakázán. My jsme ale nyní už povolení měli a po nezbytné obhlídce centra obce( je tam opravdu jen pár chalup, fara, základy kostela, starý hřbitov, dvě hospody, botanická zahrada a v minizoo bizoni, penzion, cukrárna, archeopark), jsme se vydali k Prášilskému jezeru.
svítání.jpg
hřbitov Prášily1.jpg
prášily kostel1.jpg
pozor čára!.jpg
pyramidka.jpg
Klidná trasa, první turisty jsme potkali opravdu až po 5ti km u ledovcového jezera ve výšce 1080 mnm a hlubokého max 15 m ti nám to vynahradili. Homolkovi jak vyšití!!! I co do počtu, i co do projevu!!! Nádherné, tajuplné místo s bonusem velkého množství borůvek, které jsme samozřejmě houfně ochutnali!
k Prášilskému jezeru1.jpg
Prášilské jezero.jpg
A protože jsme tento výlet stihli tak nějak brzy, zajeli jsme se podívat ještě na hrad Kašperk. Kouzelný hrádek nad Kašperskými Horami, kde jsme jen o 1 minutu přišli pozdě na obhlídku interiérů . Tak jsme pobrouzdali alespoň kolem něj a jeli na základnu. V hotelu přibylo asi 40 dětí z DD Chomutov a tak se naše debaty u večeře proměnily na vzájemné pokřikování, neboť nebylo slyšet vlastního slova.
Kašperk1.jpg
Den 4.
Hned zrána se opět vyloupl krásný, slunečný den, s dětmi z DD jsme zabojovali o místa k sezení v jídelně, museli jsme ustoupit až k baru a po snídani jsme se vydali na horu Boubín. Auto jsme nechali na parkovišti nedaleko Idiny pily, bylo tam, chudáček, úplně samo . Kolem Boubínského jezírka, uměle vytvořeného v r. 1836 a hlubokého 4 m, po obvodu boubínského pralesa, nyní oploceného, v němž se vyskytují stromy staré 300-400 let. Ticho, klid, majestátné stromy, opravdu oáza! Asi po 8 km jsme potkali prvního turistu, kterého jsem se až lekla, další se vyrojili na hoře Boubín 1362m, pod dřevěnou rozhlednou z roku 2004, ze které jsou opravdu, ale opravdu nádherné výhledy .
36.další ráno.jpg
29. šumavské ráno.jpg
30. Boubínské jezírko.jpg
31. rostou.jpg
32. lesem na Boubín.jpg
33. rozhledna Boubín.jpg
34. z rozhledny.jpg
35.u Boubínského jezírka.jpg
Den 5.
Východ slunce v 7,08 byl trochu rozpačitý, na chvíli se rozpršelo, ale kolem 10 hodiny déšť ustal, tak jsme práskli do koní a jeli do Borové Lady, po krátkém bloudění jsme našli naplánovanou naučnou stezku LES, krátce po vyjití jsme opět zbloudili( opravdu mám špatné zkušenosti se značením naučných stezek a to v celé ČR), ale nakonec jsme se napojili, prošli jsme kolem vyhlídky, která byla v tak zarostlém terénu, že na ni nemělo cenu ani lézt, ale bylo krásně a ta barevná podzimní příroda byla tak hezká…no a pak jsme plynule přešli k rašeliništi Chalupská slať, kde byl naprostý klid místo jsme si užili( pouze krátké vyrušení zájezdem německých turistů v důchodovém věku, pouze se kolem nás přehnali a opět zmizeli  ). Vyslechli jsme si rozhovor skupinky mladých turistů, kteří hodnotili všechny jimi shlédnuté slatě a zrovna tuhle vyzdvihli na vrchol, tak jsme byli rádi, že jsme si zrovna tu nejhezčí vybrali i my . U Borové Lady jsme také vyhledali kapli Sv. Anny s křížovou cestou se 14 zastaveními. Celé je to v lese za obcí, ale krásně modrá kaple u silnice si sama řekne o zastavení. Cestou zpět jsme se zastavili na obhlídku historického centra Vimperku, je nádherné…náměstí, zámek, cukrárna Pod skálou v úžasném retro stylu…a konec dne při poslední večeři na hotelu( děti z DD si šly přidat až 3x…).
37.rozpačité ráno1.jpg
38. okolo Borové Lady.jpg
39. Chalupská slať.jpg
40. Vimperk.jpg
41. Vimperk.jpg
Den 6.
V noci krásně pršelo…a déšť pokračoval i v našich kilometrech směrem domů…až na Vysočinu…a pak se opět, jak je tento rok zvykem, udělalo hezky a po dešti ani památky. Jo a abych nezapomněla…zastavili jsme se v Hošticích a prošli se tam, kde se procházela Mrs. Růžičková. Nasála jsem atmosféru místa jedné z mých nejoblíbenějších komedií a pak už jsme opravdu frčeli domů…a je po dovolené… .
43.Hoštice.jpg
44.Hoštice1.jpg
45. drbny Hoštic.jpg
46. Hoštice.jpg
47. hoštice.jpg
48.Hoštice.jpg
49. Hoštice.jpg
42. alej smíšená1.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one